Az akvárium vizének fűtése

 Az akvárium vizének fűtése
Természetesen nem csak a kezdő, de haladó, professzionális akvárium esetében is a technikai háttér dönti el, hogy az akvárium szép lesz e, élettel teli halakkal, vagy rövid időn belül felszámolásra kerül az akvárium. A tudatos akvarizáláshoz a vízhőmérséklet beállítása, a fűtő kiválasztása is a folyamat része.

 

Az akváriumi fűtő

A fűtő az akvárium vizének hőmérsékletéért felel, pontosabban annak állandó hőmérsékleten való tartásáért.  Az akváriumi fűtő állandó, egyenletes hőleadásának következtében az akvárium vize melegebb lesz, ugyanakkor a helyiség hőmérsékletét is leköveti. Ez a 2-3 °C-os hőmérséklet ingadozás még nem tesz kárt akváriumunk élővilágában, az ennél nagyobb ingadozásra azonban már figyelnünk kell. Nem folyamatosan működik, hanem ki és be kapcsol, a víz hőmérsékletétől függően.

A fűtés és hőszabályozás az akváriumban egy olyan momentuma egy gyönyörű akvárium kialakításának, amely meghatározza halaink jólétét. Érdemes hőszabályozóval ellátott fűtőtestet választanunk, amely szabályozó segítségével a fűtő kikapcsol, ha elért egy adott hőfokot.
Az akváriumi hőmérőt helyezzük a fűtőtől távol, a talaj közelébe, ha van rá lehetőségünk.
Az akváriumi fűtőre elsősorban télen és a hidegebb időkben van szükségünk.

Hogyan válasszuk ki az akváriumi fűtőt?

A fűtő kiválasztása akváriumunk méretétől függ. A piacon megtalálható 50 W - 350W, többféle fűtő, akár digitális fűtő is.
Az Aquamanianál mi az alábbi konstrukciókat javasoljuk:

JK hőfokszabályozós fűtők esetében

  • 25W 5-30 liter-ig 
  • 50W 25-50 liter-ig
  • 75W 50-75 liter-ig
  • 100W 75-100 liter-ig
  • 150W 100-150 liter-ig
  • 200W 150-200 liter-ig
  • 250W 200-250 liter-ig
  • 300W 250-300 liter-ig
  • 350W 300-350 liter-ig.

Van egy régi trükk, amivel ezt meg szokták saccolni, mégpedig az 1 liter = 1 Watt. Arra figyeljünk, hogy a névleges teljesítményhez képest az valódi áramfogyasztás jóval alacsonyabb.

A fűtő elhelyezése az akváriumban

Ügyeljünk arra, hogy ne érjen hozzá semmilyen dekorációs tárgy a fűtőtesthez, mert azzal a hőeloszlás hatásfokát csökkentjük. Érdemes az akvárium hátsó falára felhelyezni, illetve olyan helyre ahol nagyobb a vízáramlás, például a szűrő közelében. Apró trükk az is, hogy a tökéletes hőelosztás érdekében a levegőporlasztót rakjuk a fűtőtest alá. Fontos, hogy az akváriumi fűtőt teljesen a víz alá kell meríteni!

Milyen az ideális vízhőmérséklet az akváriumban?

Az ideális vízhőmérséklet a fajok igényeitől eltérő, így mindenképpen érdeklődjünk a kiválasztott haltípusokról a kereskedésben. Általánosságban azonban elmondhatjuk, hogy a hidegvízi halak 5-24°C közötti vízhőmérsékleten érzik jól magukat, míg trópusi társaik 18-30°C között.

MINDEN ESETBEN HASZNÁLJUNK HŐMÉRŐT!